تخفیف ده درصدی لیزیک

نوبت دهی آن لاین

گالري عينك و لنز توحيد

پير چشمی


Presbyopia
پیرچشمی به شرایطی از بینایی اطلاق می شود که توانایی چشم برای تمرکز بر اشیا نزدیک را دچار اختلال می کند. طی دوره میانسالی و با شروع دهه چهلم زندگی، افراد دچار کاهش دید نزدیک و فعالیتهایی نظیر مطالعه ،خیاطی یا کار با رایانه خواهند شد

آیا پیرچشمی نوعی بیماری چشمی قلمداد می شود ؟
پیرچشمی در واقع بخشی طبیعی از فرآیند افزایش عمر در چشم می باشد، همانطور که سفید شدن مو یا تغییرات پوست با مسن شدن انسان رخ می دهد. و قابل پیشگیری هم نیست. پیر چشمی ممکن است ظاهرا شروع حادی داشته باشد اما معمولا کاهش قدرت تطابق چشم طی سالها و به آهستگی رخ می دهد.


علایم و نشانه های پیرچشمی چیست ؟
افراد دچار پیرچشمی، کم کم متوجه می شوند که برای بهتر دیدن کتاب، روزنامه و تلفن همراه باید فاصله آنها را از چشمشان ببیشتر کنند.( به اندازه طول دستشان) . از طرفی هنگام انجام فعالیتهای نزدیک به چشم مانند خواندن،نوشتن یا بافتتی کردن دچار سردرد، درد یا خستگی چشم بشوند.

علت پیر چشمی چیست ؟
به شکل ساده علت ایجاد پیرچشمی کاهش تدریجی قدرت ارتجاعی عدسی چشم با افزایش سن می باشد. در نتیجه تونایی چشم در تطابق برای دیدن اشیا نزدیک کاهش می یابد.

تشخیص پیر چشمی
بسیاری از افراد بالای چهل سال خودشان متوجه بروز پیرچشمی می شوند. مثلا در می یابند که دیگر قادر به خواندن در فواصلی که قبلا به راحتی مطالعه می کردند، نیستند. معاینه توسط چشم پزشک هم به تایید تشخیص کمک می کند.؟

روشهای درمانی غیر جراحی پیرچشمی کدامند ؟
شایع ترین روش درمانی تجویز عینک مطالعه، عینک های دو دید یا Bifocal و یا عینک های تدریجی یا Progressive می باشد. عینک های مطالعه شیشه های ساده ای دارشگد که فقط حین فعالیتهای نزدیک استفاده می شوند.

عینک دو دید (Bifocal) چیست ؟
عینک دو دید یا دو کانونه دارای دو نقطه کانونی می باشد، به طوریکه قسمت فوقانی شیشه عینک برای دید دور تجویز می شود و قسمت تحتانی شیشه عینک با قدرت بیشتر برای انجام کار نزدیک در نظر گرفته می شود.

عینک تدریجی یا Progressive چیست ؟
عینک های تدریجی هم مانند عینک های دو کانونه می باشند با این تفاوت که تغییر قدرت عدسی آنها به تدریج از قسمت فوقانی به قسمت تحتانی تراش داده شده است و دید خوبی برای کارهای فاصله حد وسط نیز می دهد. عینک های تدریجی بر خلاف عینک هلی دو کانونه خط مشخص بین دو قسمت دور و نزدیک را ندارند، گران تر هستند و عادت کردن به آنها نیاز به زمان بیشتری دارد.

لنزهای تماسی چند کانونه Multifical contact lens
این لنزها تماسی مانند عینک های تدریجی دارای کانون های چندگانه برای نقاط دور، متوسط و نزدیک هستند و به جای عینک قابل استفاده می باشند . روش دیگر اصلاح پیر چشمی با لنز تماسی Monovision نام دارد. در این روش شماره لنز موردنیاز برای اصلاح دید دور در یک چشم ( اغلب چشم غالب) و شماره لنز موردنیاز برای اصلاح دید نزدیک در چشم دیگر تجویز می شود. سیستم عصبی برای هر یک از فعالیتهای دور یا نزدیک به طور انتخابی از یک چشم استفاده خواهد کرد.

روشهای جراحی درمان پیر چشمی کدامند ؟
هنوز روش جراحی جامع و کاملی برای درمان پیر چشمی وجود ندارد با این حال به چند مورد اشاره می کنیم.


حلقه های کاشتنی در قرنیه
معروف ترین آنها حلقه کمرا یا Camra ring می باشد. برای کاشت این حلقه ظریف ٣/٨میلی متری در مرکز قرنیه و ضخامت ٦ میکرون، ابتدا با استفاده از لیزر فمتوسکند یک لایه نازک ( فلپ) از قرنیه را جدا میکنند و سپس حلقه را در مرکز قرنیه قرار می دهند و فلپ را سر جایش بر می گردانند. اساس کار حلقه ی کمرا، افزایش عمق فوکوس چشم می باشد. این روش هنوز فراگیر نشده است و روی یک چشم بیمار انجام می شود. از دیگر حلقه های کاشتنی میتوان به Raindrop inlay اشاره کرد که قطر ٢ میلیمتری دارد و با مکانیسم مشابهی به بهبود دید نزدیک کمک می کند.

لنزهای داخل چشمی چند کانونه Multifical intraocular lenses
روش درمانی بسیار نوید بخش برای درمان پیرچشمی در بیمارانی که دچار آب مروارید شده اند و نیاز به جراحی آب مروارید دارند. اساس کار آنها مانند لنزهای تماسی چند کانونه می باشد. این لنزها مقبولیت روزافزونی پیدا کرده اند و میزان رضایت بیماران با ورود نسل های جدید آنها رو به افزایش است. اشکال عمده این لنزهاگرانی آنهاست که معمولا هزینه ای بالغ بر سه میلیون تومان دارند. برخی از معروف ترین این لنزها ET Lisa از کمپانی Zeiss و لتز Symphony از کمپانی AMO و لنز چندکانونی Tecnis از کمپانی AMO می باشد.

روشهای جراحی لیزری پیر چشمی
علیرغم معرفی چند روش اصلاح لیزری پیرچشمی هنوز هیچکدام از این روش ها مقبولیت پیدا نکرده است.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، قبل از چهارراه پلیس ، ساختمان یاس ، واحد 501
تلفن : 36274240 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
لنزهای چندکانونه در جراحبرگزاری نخستین همایش چشمروز جهانی بیناییراه اندازی مجدد جراحی پیسمینار تازه های جراحی کاکتاب نجات بیناییصفحه اصلیدانستنیهای چشم پزشکیسوالات پزشکیسوابق علمی و عملیبیوگرافیتماس با ماپیامهای کاربراننظر سنجیسایتهای دیگرگالري لنز و عينك