تخفیف ده درصدی لیزیک

نوبت دهی آن لاین

گالري عينك و لنز توحيد

چشم ها ، قربانی اصلی چهارشنبه سوری


مصدومان چشمی بیشترین آسیب دیدگان مراسم چهارشنبه سوری هستند
متأسفانه سالانه تعداد قابل توجهی از مردم کشورمان که بیش از نیمی از آنها را کودکان و نوجوانان تشکیل میدهند طی مراسم چهارشنبه آخر سال دچار صدمات چشمی میشوند. این آسیبها شامل سوختگی خفیف تا شدید پلکها، خراش قرنیه، سوختگی حرارتی- شیمیایی قرنیه، اجسام خارجی قرنیه یا داخلی چشمی،خونریزی داخل چشمی، جداشدگی یا پارگی شبکیه و یا حتی پاره شدگی کره چشم را شامل میشود. عکس العمل سریع بسته شدن پلکها و دور کردن رفلکسی سروصورت از منبع حرارتی شدید مثل شعله آتش باعث میشود تا سوختگی حرارتی خود کره چشم کمتر اتفاق بیافتد.

در مواردیکه سوختگی شیمیایی ناشی از مواد محترقه نیز به سوختگی حرارتی اضافه گردد، آسیبهای چشمی بغرنج شده و پیش آگهی ضعیف تر میگردد. بین 5/7 تا 27 درصد از بیمارانی که به اورژانس سوختگی مراجعه میکنند دچار سوختگی حرارتی چشمها هستند. عمق سوختگی پلکها و چشم بستگی به شدت حرارت ، مدت مواجهه و ضخامت پوست محل درگیری دارد. پوست پلکها نازکترین ضخامت را در مقایسه باپوست سایر نقاط بدن داراست. بنابراین سوختگیهای آن شدت بیشتر و عمیقتری خواهد داشت.

حتی در مواردی که آسیب حرارتی محدود به پلکهاست احتمال درگیری چشم در آینده وجود خواهد داشت. ایجاد بافت اسکار در پلکها میتواند با ایجاد انتروپیون(برگشت لبه پلکها به داخل)، اکتروپیون(برگشت لبه پلکها به خارج) و یا بازماندن پلکها و ممانعت از بسته شدن کافی آنها، آسیبهای جدی به قرنیه وارد کند و سرآغازی بر بیماریهای سطح چشم باشد. بنابراین روند درمانی این بیماران نیاز به همکاری تیمی از پزشکان شامل متخصصین جراحی،پوست و چشم دارد.

راهکارهای اجتماعی برای پیشگیری از آسیبهای حرارتی چشم ها :
* سازماندهی و مدیریت اجتماعی-فرهنگی مراسم آتشبازی به صورت عمومی در قالب جشنواره ها در اماکن عمومی و محافظت شده به جای اجرای خصوصی این مراسم در منازل یا محله ها
* رعایت فاصله ایمنی از محل آتشبازی ( حداقل 15 متر)
* مجریان اصلی مراسم چهارشنبهسوری از عینکهای محافظ نشکن از جنس پلی کربنات استفاده کنند و در صورت امکان، این عینکها در اختیار تماشاگران هم قرار داده شود چراکه حدود نیمی از صدمات چشمی ناشی از آتشبازی در تماشاگران، ناظران و نیمی دیگر در عاملان این مراسم رخ میدهد.
* ازآنجاکه بیش از نیمی از آسیبهای حرارتی چشم در کودکان و افراد زیر بیست سال اتفاق میافتد لزوم حضور و نظارت والدین برای جلوگیری از صدمات ناگوار چشمی امری حیاتی است.
* هرگز به کودکان و خردسالان اجازه در دست گرفتن هر گونه وسایل آتشبازی جرقه دار یا فشفشه را ندهید. یک فشفشه ساده حرارتی در حدود 1000 درجه سانتی گراد از خود ساطع میکند، حرارتی 10 برابر بیشتر از آب جوش !


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان توحید میانی ، قبل از چهارراه پلیس ، ساختمان یاس ، واحد 501
تلفن : 36274240 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
لنزهای چندکانونه در جراحبرگزاری نخستین همایش چشمروز جهانی بیناییراه اندازی مجدد جراحی پیسمینار تازه های جراحی کاکتاب نجات بیناییصفحه اصلیدانستنیهای چشم پزشکیسوالات پزشکیسوابق علمی و عملیبیوگرافیتماس با ماپیامهای کاربراننظر سنجیسایتهای دیگرگالري لنز و عينك